Ana içeriğe atla

NVIDIA SHIELD Android TV incelemesi

2013 yılında piyasaya sürülen ve yenilenen cihaz SHIELD SHIELD Android TV adını alarak geldi. Xiaomi Mi TV Box S ve Apple 4K TV Box gibi modellerin yanında aşırı pahalı ama aşırı derecede ileri teknoloji barındıran NVIDIA'nın TV Box'ı bütün rakiplerini geride bırakabiliyor. Üç yıl sonra, bu cihaz üç büyük Android sürümünde 20 güncelleme aldı. Üç yıldan fazla kullanımdan sonra çok fazla değer sunan başka bir Android cihaz yok.
NVIDIA, Plex ve SmartThings gibi servislerle entegrasyonlar ekledi ve sürekli gelişen GeForce Now akış hizmeti var. Android TV uygulaması, 2015'te olduğundan çok daha farklı görünüyor ve çalışıyor. Güçlü bir Android TV kutusu istiyorsanız, başka seçenek yok. Tüm niyet ve amaçlar için, SHIELD  Android TV ama hepsi bu kadar da değil.
Nvidia SHIELD
Nvidia SHIELD Android TV


Not: Bu inceleme için, yenilenen 2017 modeli için olsa da 2015 modelinde de çoğu şey aynıdır.

Tasarım, donanım, kutuda ne var

SHIELD TV'nin şu andaki yinelemesi, yaklaşık 16 x 10 santimetre olan kompakt bir kama şeklindeki cihazdır. Yüzey bir uzay gemisinin gövdesini andırıyor. Güç LED'i olarak işlev gören parlayan ışığın yanı sıra, SHIELD biraz gösterişli görünüyor. Neyse ki, gözden uzak tutulacak kadar küçük.
Orijinal Shield TV kutusu, daha büyük olduğundan, bir bileşen standına veya eğlence merkezine gizlenmesini zorlaştırıyordu. Yeni tasarımla ilgili tek sıkıntı, o kadar hafif ki sert bir HDMI kablosu yerinden çıkabiliyor.
Arka tarafta, SHIELD güç (özel), HDMI, Ethernet ve USB 3.0 (x2) dahil olmak üzere bir dizi bağlantı noktasını var. Orijinalin microSD kart yuvası var, ancak NVIDIA bunu yeni modele koymadı. 16GB dahili depolama alanı var. 300 GB'lik bir 500 GB sabit diski olan SHIELD TV Pro da mevcut. 
Temel model SHIELD, orijinal sürümünden itibaren değiştirilen uzaktan kumanda ile birlikte geliyor. Eski uzaktan kumandadan şarj edilebilir pil yerine, değiştirilebilen bir düğme pil (altı aydan bir yıla kadar) bulunuyor. Artık bir kulaklık girişi yok (bugünlerde ne var?). Hala Bluetooth ve sesli komutlar için bir mikrofon var. Düğmeler ve yön pedi dokunsal geribildirime sahip, ancak dokunmaya duyarlı ses kontrolünün gereksiz. Uzaktan kumandada ses kontrolü için gerçek düğmeler bulunmalı. Uzaktan kumandayı güzel, ama biraz çabuk uyuyor gibi görünüyor. İlk düğmeye basıldığında uyanması bir saniye sürebiliyor.
Oyun kumandasını sadece daha pahalı olan SHIELD Gaming kitinde kullanabiliyorsunuz, ancak oyun oynamayı planlıyorsanız, ek maliyete de değer. Bir donanım parçası olarak, oyun kolu oldukça iyi. Biçim, eski kanat şeklindeki oyun kolundan çok daha rahat; genel şekil ve ayar çubuğu konumunu hesaba katarken Sony ve Xbox oyun kollarımın bir karışımı gibi. İyi bir karışım olup olmadığına gelince , bu kişisel tercihinize bağlıdır. D-pad ve sol stick'in yer değiştirmesini daha iyi, ancak düğmeler ve sticklerin hepsi çok kaliteli görünüyor. Neyse ki, denetleyicide bir kulaklık girişi var.
NVIDIA'nın SHIELD'in maliyetini düşük tutmaya çalıştığını takdir ediyorum, ancak birkaç aksesuarla birlikte gelse iyi olurdu. Konsolu, güç kablosunu ve uzaktan kumandayı kutuyla aldıysanız. Oyun paketiyle, oyun kolunu da ekleyebilirsiniz. HDMI kablosu veya standı yok.

Android TV, gelişti

SHIELD piyasaya çıktığında, umut vaat eden birkaç Android TV Box'tan biriydi ve şimdi tek umut verici Android TV Box. Bu diğer cihazların hepsi yerlerde, ancak NVIDIA yeni özellikler eklemeye ve eklemeye devam ediyor. Her SHIELD Box Oreo'nun Android TV'sini kullanıyor ve özellik seti Google'ın borsa TV deneyiminin çok ötesine gidiyor.
NVIDIA, SHIELD için 20. yazılım güncellemesini yayınladı (7.1 deneyim yükseltmesi). Bu, bazı kişilerin üç buçuk yıl önce satın aldığı bir donanım parçası için benzeri görülmemiş bir destek seviyesidir. Bu güncellemeler arasında, Android TV'de geliştirilen bazı mükemmel özel özellikler var. Örneğin, Plex entegrasyonu var. Sadece Plex uygulamasını çalıştırabileceğiniz anlamına gelmez; herhangi bir Android cihazı bunu yapabilir. Hayır, SHIELD, içeriğinizi diğer cihazlara aktarmak için bir Plex sunucusu çalıştırabilir. SHIELD uykudayken bile çalışır ve Tegra X1 bir şampiyon gibi kod yazabilir. SHIELD, şu ana kadar ki en iyi Plex sunucusudur.
Eğer bir SHIELD'iniz varsa, serbest bırakılmayı bekleyen akıllı bir ev merkeziniz de var. Standart Yardımcısı özelliklerine ek olarak, SHIELD, SHIELD'i açıp kapamayı, uygulamaları açmayı, sesi kontrol etmeyi ve daha fazlasını sağlar.
NVIDIA, Android TV kullanıcı arayüzünde önemli bir değişiklik yapmaz, bu nedenle SHIELD'nin bu yönü tüm cihazlarda aynıdır. Google, Oreo’daki arayüzü değiştirdi ve kullanması biraz hantaldı.
Piyasaya sunulmasından bu yana 4K destekledi ve NVIDIA bir güncellemeye HDR ekledi. TV'nizde video akışı elde etmenin daha ucuz yolları olsa da, 4K HDR için seçenekler daha sınırlıdır. 
SHIELD ve diğer TV Box'lar arasındaki temel fark, oyunlardır. NVIDIA, teknik açıdan etkileyici olan SHIELD'e aktarılan Doom ve Tomb Raider gibi yerel oyunları almak için yayıncılarla birlikte çalışır. Ardından, 2015'te hayal kırıklığı yaratan bir lansmandan sonra beta durumuna geri dönen GeForce Now var. Eh, GeForce Now yine ücretsiz ve Steam ve Uplay'a bağlanır. Bazı oyunlar buluta önceden yüklenmiştir, ancak bazılarını yüklemelisiniz. Oyun oturumları şu anda dört saatle sınırlı ve oyunları her oturumda yeniden yüklemeniz gerekebilir.
Daha önce olduğu gibi, GeForce Now oyunları bir NVIDIA sunucusunda gösteriliyor ve ekranınıza aktarılıyor. GeForce Now ve Google’ın Proje Yayını’nı kullandıktan sonra, NVIDIA’nın hala büyük bir önceliği olduğunu söyleyebilirim. Resim daha net ve Google'ın deneysel teklifine kıyasla neredeyse hiç gecikme yok. Dürüst olmak gerekirse, hiç kimse için oyun cihazı olarak seçilecek cihaz olmayabilir. Bir bilgisayar ya da konsol elbette daha iyidir fakat bir TV Box bunları verebiliyorsa alkışlamak gerek. Xbox One S gibi gerçek oyun konsolları sürekli olarak  yüksek fiyatlara satılıyor. 

Satın almalı mı?

Evet , güçlü ve iyi desteklenen bir TV Box ihtiyacınız varsa. Ana hedefiniz TV’nize bir Netflix yayını yapmaksa, SHIELD’e ihtiyacınız yok; Ucuz bir Xiaomi Mi TV Box S işinizi görür. Ancak bir kaç daha fazla yayın seçeneği, gerçek bir uzaktan kumanda, bir Plex sunucusu, oyunlar ve daha fazlasını isterseniz SHİELD...
Yıllar boyunca SHIELD için sağlanan destek iyiydi. Birden fazla büyük Android devirinden geçti, HDR desteği aldı, Asistan ve güncellemeler devam ediyor. Plex server özelliklerinin eklenmesi özellikle çok iyi oldu. 
SHIELD harika bir medya aktarıcısıdır; 4K HDR çıkışı inanılmaz görünüyor ve uzaktan kumanda ile oynatmayı kontrol etmek bir telefon kullanmak tercih edilebiliyor. Bir oyun cihazı olarak, SHIELD şaşırtıcı bir şekilde yetenekli... 

Yorumlar

  1. siz cihazı incelememiş yabancı bir kaynaktan alıp çeviri yapmışsınız.kullanılan cümle kalıplarından çok belli oluyor.ana hedefiniz netflix yayını yapmaksa shield a ihtiyacınız yok nedemek?biz bu cümleyi böyle mi kurarız yoksa netflix yayını yapmak yerine netflix izlemek mi deriz?4k hdr çıkışı inanılmaz görünüyor (looks awesome).hem ayıp hem de yazık

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Miele Blizzard CX1 mi Dyson Big Ball mu - Hangisi daha iyi?

Buradaki yazıda filtresi yıkanan Dyson modeli ile Miele'nin torbasız CX1 modelini karşılaştırıyoruz. Filtresini yıkamaya ya da değiştirmeye gerek olmayan Dyson'ın Cinetik modeli ile yapılan karşılaştırmayı okumak isterseniz Cinetic mi CX1 mi yazısını okuyabilirsiniz.Blizzard, Miele'nin ilk torbasız süpürgesi ve bu kategoride hızla ilerliyor. Dyson Big Ball uzun yıllardır var olan bir süpürge ve kesinlikle tüm süpürgeler ile karşılaştırılan bir süpürge haline geldi. Bu markaların her ikisi de kalite ve her şeyden önce temizleme kabiliyeti ile bilinir, ancak genellikle farklı şekillerde ilerler. Miele genellikle iyi bir güce sahip olsa da, ana odak noktası filtrasyon ve temizlik kalitesidir. Diğer yandan Dyson, emiş gücü ile bilinir. Bunu akılda tutarak, bu iki popüler süpürgeyi karşılaştıralım.

GörünümÖzelliklere, eksilere ve diğer eğlenceli şeylere geçmeden önce, Blizzard ve Big Ball'un görünüm açısından nasıl karşılaştırıldığına bir göz atmalıyız. Miele popüler torbalı…

Miele Blizzard CX1 mi, Dyson Cinetic big ball mu? Hangisi alınır?

Buradaki yazıda filtre yıkamaya ya da değiştirmeye gerek olmayan Dyson Cinetic modeli ile Miele'nin torbasız CX1 modelininin karşılaştırmasını bulacaksınız. Filtresi yıkanan ve daha ucız olan Dyson'ın diğer modeli ve Miele CX1 karşılaştırmasını okumak isterseniz Big Ball mu CX1 mi  yazısına bakabilirsiniz.
Dyson ve Miele'nin ikisi de mükemmel çekiyor, ancak Blizzard CX1 Comfort PowerLine'ın daha iyi bir seçenek olduğu görülüyor. Halı temizlemede çok daha iyi, ömür boyu HEPA filtreli ve kullanım gücü kontrollerine de uygundur.

Tüm Dyson süpürgeleri torbasızdır, Miele ise torbalı tasarımlarından complete c3 cat and dog torbalı modeli ile torbalı süpürgelerin en iyisi olduğunu kanıtlıyor.


CX1'in üstün bir elektrikli süpürge olduğunu söylemek gerek. Neredeyse her yüzeyi temizlemede üstün olan güçlü bir süpürgedir. Miele ayrıca her zaman torbasız bir süpürgede bulunmayan, alerjisi olanlar için de uygun olacak şekilde tasarlamış. Dyson, torbasız silindir süpürge konusunda ço…

En İyi Miele Elektrikli Süpürgeler hangileridir?

Miele en popüler elektrikli süpürge üreticilerinden biridir. Alman şirket, mükemmel performans, dayanıklılık ve çok yönlülük ile yüksek kalitede elektrikli süpürgeler üretiyor . Miele mükemmel silindir süpürge yelpazesinin yanında, dik ve robot modelleri de üretmektedir. Buna rağmen, modellerinin çoğu silindir süpürge, bu yüzden doğal olarak en iyi Miele süpürgeleri listesinde daha çok silindir süpürgeden bahsetmek zorunda kalıyoruz. Ancak, bu markanın temizleyicilerinin bir dezavantajı varsa, bu da fiyat. En iyi süpürgenin paranızın tam karşılığını verdiğini söyleyebilirim ve fiyatlar ancak Dyson gibi premium markalarla karşılaştırılabilir.Başka bir deyişle, ucuz değiller! Performans ve kalite, fiyatı haklı çıkarıyor. Miele'nin modellerinin çoğu da torbalı modeller, ancak CX1 serisi torbasızdır ve torbalılarda usta olduklarını göstermiştir. Miele bir süpürgeden çok daha fazlasını üretir. Geniş yelpazesindeki mükemmel ev aletlerinden dolayı hem 2015 hem de 2016 yılında “En İyi Ev Aletl…